09151599200 | 09335949224 | 05138685848
    شنبه. - پنجشنبه.  9:30 - 12:30 - عصر 5:30 - 8:30

نی نی کوچولو

بازی با نوزاد
بازی با نوزاد
 • با یه کودک تازه به دنیا آمده چه باید کرد؟ چگونه می توان با او ارتباط برقرار کرد؟ آیا میتوان او را سرگرم کرد؟ آیا
اطلاعات بیشتر
مسواک زدن در نوزادان
مسواک زدن در نوزادان
 • آیا پیش از این که دندان های نوزاد برویند لازم است لثه های او را تمیز کنیم؟ بله حتماً پیش از درآوردن اولین دندان خوب
اطلاعات بیشتر
مهارت های زبانی
مهارت های زبانی
 • چگونه مهارت های زبانی را در نوزاد خود پرورش دهیم؟ سخن گفتن مهارتی است که می توانید از هنگام تولد آن را در نوزادتان پرورش
اطلاعات بیشتر
اهمیت دوران نوزادی
اهمیت دوران نوزادی
 • اهمیت دوران نوزادی تحقیقات نشان داده است که مهمترین و بیشترین دوره رشد و تکامل مغز در سه سال اول تولد می باشد در این
اطلاعات بیشتر
ماساژ و اهمیت آن در نوزادان
ماساژ و اهمیت آن در نوزادان
 • ماساژ و اهمیت آن در رشد و تکامل نوزاد نخستین رابطه نوزاد با دنیای خارج از طریق لمس کردن حاصل می شود لمس کردن حسی
اطلاعات بیشتر

مهارت های زبانی نوزادان

چگونه مهارت های زبانی را در نوزاد خود پرورش دهیم؟

سخن گفتن مهارتی است که می توانید از هنگام تولد آن را در نوزادتان پرورش دهید. با انجام تمرین های ساده زیر میتوانید در پرورش این مهارت نوزادتان را یاری کنید

پیشنهادهایی برای نوزادان کمتر از چهار ماه :

هنگامی که نوزاد خود را در آغوش می گیرید برای او آواز یا لالایی بخوانید نوزاد از شنیدن ریتم تکرار شونده لالایی یا آواز لذت می‌برد نوزاد را در آغوشتان به آرامی و با حرکتی گهواره ای تاب دهید و برایش یک ترانه لالایی بخوانید.

هرگز برای کتاب خواندن با نوزاد زود نیست در بستر کنار او دراز بکشیم و کتابی با عکس های نمایان و رنگارنگ برای او بخوانید به آرامی صحبت کنید و به تصویر گاو، پرنده و هرچه که در صفحه دیده می‌شود اشاره کنید.

توجه کودک را به صداهای پیرامون جلب کنید ممکن است صدای زنگ تلفن یا بوق ماشین برای شما ویژه و عجیب نباشد اما برای نوزاد همه چیز تازه و هیجان انگیز است تلاش کنید تا این صداها را برای نوزاد توضیح دهید مثلاً بگویید می شنوی؟ صدای تلفن است که زنگ میزند.

هنگامی که نوزاد بیدار است او را به گونه ای در آغوش بگیرید که صورت شما را ببیند کمی با او صحبت کنید اگر جیغ می کشد یا صدای نامفهوم از خودش در می آورد بکوشید به نیاز او پاسخ دهید ممکن است ندانید نوزاد چه می‌گوید یا به چه چیزی نیاز دارد اما با پاسخ دادن به او درست مانند این است که با هم در حال گفتگو هستید.

مسواک زدن در نوزادان

آیا پیش از این که دندان های نوزاد برویند لازم است لثه های او را تمیز کنیم؟

بله حتماً پیش از درآوردن اولین دندان خوب است که لثه های نوزاد را تمیز کنید. برای این کار می توانید هنگام حمام کردن با استفاده از یک تکه گاز استریل یا یک تکه پارچه لطیف مرطوب انجام دهید. اگر کودک دندان ندارد نیازی به استفاده از خمیردندان نیست پارچه یا گاز پانسمان را دور انگشت اشاره خود بپیچید و به آرامی روی لثه های کودک بکشید. باکتری های دهان قبل از رویش دندان ها نمی توانند به آنها آسیب برساند اما اگر تمیز کردن دهان را به یک عادت روزانه برای نوزاد خود تبدیل کنید بعد ها عادت مسواک زدن را ساده تر می توانید به او بیاموزید


چگونه دندان های نوزاد را مسواک بزنم؟

این نیز یکی دیگر از سوالات رایج و متداول مادران است
هنگامی که نخستین دندان های نوزادتان رویید برایش مسواک ویژه نوزاد تهیه کنید این مسواک ها سر کوچکی دارند نرم هستند و دسته آنها به اندازه ای است که به راحتی در دست شما قرار گیرد حتی نوزاد نیز می تواند گاهی مسواک را در دست خود بگیرد و همانند کاری که شما برایش انجام میدهید انجام دهد .

مقدار بسیار کمی خمیر دندان کمتر از یک دانه برنج بر روی مسواک قرار داده و دو بار در روز دندان‌های نوزاد را مسواک کنید اگر نوزاد به شما اجازه داد مسواک را روی زبانش بکشید تا به این ترتیب باکتری هایی که بوی بد دهان را تولید می کند از بین برود از آنجا که مقدار اندک خمیردندان استفاده کرده اید نیازی نیست که دهان کودک را آب کشی کنید.

توجه داشته باشید که به محض اینکه برس سر مسواک شروع به پهن شدن کرد مسواک تازه ای را جایگزین کنید در مورد نوزادان نیازی به استفاده از نخ دندان تا هنگامی که فاصله دندان کودک کم شود و تعداد دندانها زیاد شود نمی باشد

آیا نوزادان به فلوراید نیاز دارند؟

کمی فلوراید برای رشد دندان نوزاد لازم است این ماده معدنی از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده و مینای دندان را تقویت می کند و آن را در برابر باکتری های زیانبار و اسید ها مقاوم می کند. نوزادان فلوراید مورد نیاز خود را از خمیردندان و آب دریافت می‌کند به طور کلی بهتر است تا شش ماهگی از دادن آب به نوزاد خود داری کنید تا آن زمان نوزاد آب مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیر خشک تامین می‌کند.

به یاد داشته باشید با این که کمی فلوراید برای دندان نوزاد شما مفید است اما مصرف بیش از اندازه آن باعث فلوروزیس میشود. این یک نوع نقص در مینای دندان است که در اثر آن لکه های سفید یا قهوه‌ای رنگی بر روی دندان های دوره بزرگسالی کودک به وجود می‌آید یا سطح دندان ناصاف می شود به همین سبب استفاده از مقدار بسیار کم خمیردندان تا زمانی که نوزاد آب کشیدن آن را بیاموزد بسیار مهم است.

بازی با نوزاد

با یه کودک تازه به دنیا آمده چه باید کرد؟ چگونه می توان با او ارتباط برقرار کرد؟ آیا میتوان او را سرگرم کرد؟ آیا او به بازی نیاز دارد و در این صورت چه بازی هایی مناسب است و چگونه باید با او بازی کرد؟

اینها سوالات رایج هستند که ذهن پدر و مادر را به خود مشغول می‌کند ممکن است روزها طول بکشد تا بتوانید توجه یک نوزاد را به یک اسباب بازی یا یک شی رنگی جلب کنید هنگام بازی با یک نوزاد نباید انتظار مشارکت زیادی از او داشته باشید اما این به این معنا نیست که بازی کردن با نوزاد مهم یا لازم نیست

امروزه متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که بازی تفکر کودک است و کودک در هنگام بازی به آزمون تمرین تقلید آمادگی و مرور ذهنی موقعیت‌های زندگی واقعی می‌پردازد. بازی شایستگی و استقلال عزت نفس و مهارت‌های دیگر را گسترش می دهد و عامل مهمی در پرورش عقلی کودک به شمار می رود.

در هنگام بازی با نوزاد تکرار کردن فعالیت ها بسیار مهم است در بسیاری از موارد نوزاد برای بار نخست با بازی ها ارتباط برقرار نمی‌کند اما اگر به تلاش تان ادامه دهید و بازی را بارها تکرار کنید سرانجام نوزاد به اسباب بازی یا حرکت بازی گونه شما واکنش نشان می دهد. مدت زمان توجه در نوزادان بسته به سن، خلق و خو و طبیعت آنها متفاوت است گاهی یک نوزاد برای ۲۰ دقیقه می‌تواند از یک اسباب‌بازی لذت ببرد اما معمولاً باید هر ۵ دقیقه یک بار بازی تازه ای را شروع کند.

اگر هنگامی که یک بازی را آغاز می کنید نوزاد به سوی شما بچرخد لبخند بزند یا بخندد به این معنی است که این بازی را دوست دارد اما اگر رویش را به سوی دیگر برگرداند یا گریه کند یعنی این بازی را دوست ندارد و باید بازی دیگری را شروع کنید برخی از نوزادان به سادگی هنگام یک بازی به هیجان می آیند اما اگر کودک شما هنگام بازی کردن به گریه می‌افتد ناامید نشوید. فعالیت‌های آرام‌تر مانند نوازش کردند و ورق زدن یک کتاب با تصویر های رنگی خواندن آواز های ملایم یا شعر خواندن را امتحان کنید

هر کودک ممکن است در یک جنبه از رشد از همسالانش عقب باشد اما حتما در یک مهارت دیگر جلوتر از دیگران است با این همه اگر نگرانید که نوزادتان در رشدش تاخیر دارد با پزشک مشورت کنید.

چند بازی از تولد تا ۳ ماهگی:

در این دوران معمولاً نوزادان بجز هنگامی که شیر می خورند یا گریه می‌کند خواب هستند در چنین شرایطی چگونه می‌توان با آنها بازی کرد؟ بهترین کار این است که حواس پنجگانه کودک را درگیر کنید البته بهتر است حس چشایی را فعلاً کنار بگذارید بینایی، لامسه، بویایی و شنوایی کودک را با ترتیب دادن بازی هایی تقویت کنید.

یک موسیقی ملایم و پر احساس پخش کنید و نوزاد را در میان بازوان تان بگیرید و به آرامی و هماهنگ با موسیقی او را تکان دهید.

برای نوزادتان آواز بخوانید مهم نیست صدای خوبی داشته باشید یا که کودک از شنیدن صدای شما لذت ببرد. چند ترانه کودکان بیاموزید و برای کودکتان بخوانید آهنگین بودن ترانه ها و همچنین تکرار شونده بودن آنها بسیار برای نوزاد لذت بخش است و در فراگیری زبان به او کمک می کند یک ترانه را نخست با صدای ملایم و سپس با صدای کمی بلندتر بخوانید و ببینید که نوزاد کدام روش را بیشتر دوست دارد.

یک روسری سبک بردارید و آن را به سمت بالا پرتاب کنید سپس اجازه بدهید که روی سر کودکتان پایین بیاید و آن را بپوشاند

اگر کمی به پیرامون خود دقت کنید از گوناگونی ابزارهایی که در خانه هستند و می‌توانند برای کودک شما آموزنده و سرگرم کننده باشد شگفت زده خواهید شد در گنجه لباسهای خود را جستجو کنید و لباس‌ها یا پارچه هایی را که با بافتهای گوناگون هستند انتخاب کنید پارچه های نرم پشمی، لباس های بافتنی، پارچه های نازک و لطیف و ابریشمی پنبه‌ای یا نخی و مانند آنها در رنگ های مختلف و آن را در اختیار کودک تان قرار دهید و اجازه دهید آنها را لمس کند و زبری و نرمی را حس کند لباسها را روی دست‌ها و پاهای کودک بیندازید و اجازه دهید تا با آنها بازی کند.

ماساژ و اهمیت آن در نوزادان

ماساژ و اهمیت آن در رشد و تکامل نوزاد

نخستین رابطه نوزاد با دنیای خارج از طریق لمس کردن حاصل می شود لمس کردن حسی است که نوزاد از طریق پوست و سپس به وسیله دهان آن را تجربه می‌کند

طی دوران بارداری جنین به دلیل کیسه آبی که در آن قرار دارد و به واسطه نزدیکی با مادرش احساس آرامش میکند

ولی هنگام تولد این رابطه فیزیکی به هم می‌خورد و نوزادان احساس خوشایند را گم می‌کند در حالی که نوزاد تازه متولد شده هنوز به آرامش و نوازش احتیاج دارد تا به تدریج به محیط جدید عادت کند ماساژ علم و هنری است که آن آرامش و نوازش را دوباره برای نوزاد یا شیرخوار به شکلی جدید فراهم می کند

ماساژ سبب ارتباط عاطفی والدین از طریق لمس و نوازش شناخت بدن و کشف خصوصیات فرزندشان می‌شود در حقیقت والدین با فرزند خود از طریق ماساژ و لمس صحبت می کنند و از طریق ارتباط چشم با چشم و پوست با پوست و تبادل لبخند و محبت احساس عاطفی خود را با او تقویت می کنند

ماساژ انواع بسیار و کاربردهای گوناگونی دارد از زمان بارداری مادر، حرکات ماساژ می‌تواند برای تقویت ارتباط با جنین شروع و مرحله به مرحله با توجه به تولد و گروه سنی نوزاد انتخاب شود ماساژ ها می تواند علاوه بر جنبه های آرام بخش و تکاملی رشد کاربردهای درمانی و تسکین‌دهنده نیز داشته باشند

جهت آمادگی برای شروع ماساژ به نکات زیر دقت کنید:

 1. دست ها با دقت شسته شود و با مالیدن دست ها به هم یا قرار دادن در آب ولرم به مدت ۳ تا ۴ دقیقه گرم شود
 2. دست ها به روغن هایی مثل روغن بادام شیرین کنجد یا زیتون آغشته شود.
 3. انگشتر دستبند و ساعت در آورده شود تا احتمالاً بدن ظریف نوزاد مجروح نشود.
 4. از ماساژ دادن کودک بلافاصله بعد از شیر خوردن یا هنگامی که او گرسنه است خودداری شود.
 5. زمانی که کودک تمایل به بازی دارد از ماساژ دادن او پرهیز شود.
 6. چنانچه نوزاد یا شیرخوار تب دارد و سرما خورده است از ماساژ پرهیز شود. تا زمان نیوفتادن بند ناف اطراف بند ناف ماساژ داده نشود.
 7. برای شروع باید چند روز متوالی یک ماساژ را تکرار کنیم تا هم نوزاد و هم ماساژ دهنده به این کار عادت کنند.
 8. هنگامی که والدین کودک را ماساژ میدهند باید دقت و آمادگی کافی داشته باشند. بهتر است دو شاخه تلفن را درآورده و رادیو و تلویزیون را خاموش کند والدین هم باید آرامش داشته باشند زیرا استرس و ناراحتی به وسیله دست والدین به کودک منتقل می‌شود.
 9. بیشتر نوزادان و شیرخواران پس از ماساژ یا در هنگام ماساژ ممکن است به خواب بروند و این امر غیر طبیعی نیست.
ماساژ در کولیک شیرخواران

از طریق ماساژ والدین می‌توانند به شیرخوارانی که کولیک یا نفخ شکم دارد کمک کند

درد کولیکی معمولاً از عصرها یا شب ها اتفاق می افتد و ممکن است ساعتها طول بکشد
در هنگام کلیک تمام بدن شیرخوار در انقباض است شیرخوار معمولاً زانوها را روی شکم خود جمع می کند دست ها را مشت میکند چهره او درد شدیدی را نشان می دهد و با صدای زیر به شدت و گوشخراش فریاد می کشد

پدران به دلیل داشتن قدرت ماهیچه ای بیشتر در انجام ماساژ کولیک‌نوزاد موفق تر عمل میکنند

پدر شیرخوار را در وضعیت کولیکی حمل کند در حالت دراز کشیده روی ساعد پدر شکم نوزاد به طرف پایین به طوری که دست پدر از سینه او حمایت کند یا حوله گرمی را روی پاهای خود بیندازد و شیرخوار را با کمک به روی شکم روی پاهای خود قرار دهد و در حالی که پاشنه هایش را به آرامی بالا و پایین می آورد پشت شیر خوار را هم ماساژ دهد

ماساژ شکم و اطراف ناف و همچنین پشت بدن و جمع کردن پاهای شیرخوار به آرامی به سمت شکم به کاهش درد او کمک می‌کند
دقت در برنامه غذایی مادر ممکن است در کاهش بروز کولیک موثر واقع شود
گاهی ماساژ در حمام ، حرکات گهواره‌ای و همچنین قرار دادن شکم شیرخوار روی شانه و حتی گردش با اتومبیل در کاهش درد کولیک در بیشتر شیرخواران موثر است.

اهمیت دوران نوزادی

تحقیقات نشان داده است که مهمترین و بیشترین دوره رشد و تکامل مغز در سه سال اول تولد می باشد در این دوره سه ساله الگوی تفکر و پاسخ دهی یا به معنای دیگر شخصیت روانی کودک شکل می گیرد این مسئله برای والدین یعنی ایجاد فرصت های طلایی که می‌توانند به کودکشان کمک کنند تا در طول عمر خود به طور مناسبی از نظر جسمانی و روانی و اجتماعی رشد نماید

اولین سالهای زندگی کودک دوره‌ای است که سنگ بنای شخصیت روانی و جسمانی او طراحی و زیربنای ساختار انسانی شکل می‌گیرد که می‌تواند سالم یا ناسالم باشد.

بر اساس مشاهدات کودکان برای رشد و تکامل و دستیابی به تمام ظرفیت‌های خود در همان مراحل ابتدایی عمر به بهره مندی از مواهب خاصی نیاز دارند مثلاً :

 • یک کودک باید احساس کند که دوستش دارند و برایش ارزش قائل اند
 • از احساس امنیت کامل برخوردار است
 • نسبت به انتظاراتی که از محیط خود دارد احساس دلگرمی می نماید
 • همیشه به یک راهنما و حمایت کننده در کنارش نیاز دارد.
 • باید تعادل بین آزادی و محدودیت را به روشنی تجربه کند
 • شرایطی فراهم شود تا از گفتگو، بازی، جستجو، کشف و اسباب بازی بهره‌ مند شود.