09151599200 | 09335949224 | 05138685848
    شنبه. - پنجشنبه.  9:30 - 12:30 - عصر 5:30 - 8:30

تقویم بارداری

team member

رشد جنین

در هشت هفته نخست بارداری کودک که هنگام لقاح از یک سلول واحد تشکیل شده است به جنینی به طول دو و نیم سانتی متر

رژیم غذایی هفته بارداری

رژیم غذایی هفته

افزایش نیاز به غذا در دوران بارداری در دوران بارداری نیاز به مواد غذایی بیشتر می‌شود ولی این نیاز در تمام مدت بارداری ثابت نیست

ذکر هفته در بارداری

ذکر هفته

برای سلامتی مادر و جنین دعاها و احادیث زیادی وجود دارد که در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد. دعا برای زیبایی جنین :

تقویم بارداری

معرفی تقویم بارداری

این تقویم تغییرات جسمی و عاطفی را که احتمالاً با آنها مواجه خواهید شد و رشد و تکامل جنین را از لقاح تا آخرین روزهای

درباره تقویم بارداری

اگر تصمیم به باردار شدن گرفته اید دقت کنید در زندگی شما هیچ چیز مضر به حال کودکتان وجود نداشته باشد تقریباً تمام اعضای مهم بدن کودک در سه ماهه اول بارداری شکل می گیرد بنابراین سه ماهه اول مستلزم دقت و مراقبت زیادی است در ابتدای بارداری ممکن است برخی تغییرات نظیر سنگین شدن پستان ها یا احساس تهوع روی دهد بیشترین تغییرات از افزایش سطح هورمون های بدن در هفته های نخست بارداری ناشی می شود و دلیل آن این است که بدن شما در حال آماده کردن خود برای پرورش و تغذیه کودک شماست لذا این تغییرات کاملاً طبیعی بوده و تا حدی مطلوب می باشد زیرا علامت سلامت بارداری شماست.

این تقویم تغییرات جسمی و عاطفی را که احتمالاً با آنها مواجه خواهید شد و رشد و تکامل جنین را از لقاح تا آخرین روزهای زندگی در رحم نشان می دهد کارهایی را که باید در هر مرحله انجام دهید و نیز پاسخ به پرسش ها و نگرانی ها یی که ممکن است داشته باشید هر بارداری ویژگی های خاص خود را دارد بنابراین اگر بعضی تغییرات گفته شده دقیقا در زمان گفته شده برای شما رخ نداد متعجب نشوید در این تقویم نخستین روز بارداری نخستین روز از آخرین قاعدگی شما فرض شده است بنابراین دو هفته پس از انعقاد نطفه فرض میکنیم که چهار هفته از بارداری شما می‌گذرد این یک قرارداد است که بر مبنای آن تغییرات جنین و تاریخ زایمان شما محاسبه می شود.

ذکر هفته

برای سلامتی مادر و جنین دعاها و احادیث زیادی وجود دارد که در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

دعا برای زیبایی جنین :

برای زیباتر شدن جنین علاوه بر عوامل ژننتیکی و تغذیه مادر، ذکر گفتن نیز بسیار تاثیرگذار است. مخصوصا در ماه دوم حاملگی چراکه چهره جنین در ماه دوم شکل می‌گیرد. خواندن سوره توحید در این ماه بسیار توصیه می شود. در جایی دیگر روایت شده خواندن سوره ی یوسف و همچنین خواندن نماز شب توسط مادر باردار تأثیر زیادی در زیبایی جنین و فرزند دارد.

دعا برای سلامتی جنین :

سلامتی جنین به تغذیه مادر، شرایط جسمی و روحی و عوامل زیادی وابسته است و دعا کمک شایانی در سلامتی جنین خواهد داشت. بهترین دعا صلوات حضرت فاطمه است :
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَة وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَ بَنیها وَ سِرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ.
پروردگارا درود تو بر فاطمه و پدر بزرگوارش و همسر بزرگوار او و فرزندان عزیزش و آن رازی که در وجود او به ودیعه نهادی.
برای سلامتی جنین خواندن سوره حجرات، سوره قلم، سوره واقعه و فتح توصیه شده است.
خواندن سوره مبارکه “والعصر” موجب صبوری جنین می شود.
برای رشد و سلامت جسمانی جنین سوره فجر را بخوانید.
برای پاک‌دامنی فرزند دختر سوره نور را قرائت کنید.
برای دانایی و عالم شدن فرزند سوره لقمان را بخوانید.

دعای آرامش مادر :

در دوان بارداری یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سلامتی جنین ، آرامش مادر است. مادر باید از استرس و نزاع کاملا به دور باشد. اما بر اساس روایات خواندن بعضی دعاها و سوره های قرآنی می تواند در آرامش شما تأثیر گزار باشد.
ذکر ” ماشاءالله لا حَولَ وَ لا قوّهَ اِلّا باللهِ العَلِیَّ العظیم ” را با خضوع و توجه قلبی بخوانید.
دست خود را روی سینه خود بگذارید و چند بار آیه ۲۸ سوره رعد را بخوانید.
ذکر < الذّینَ امَنوا و تَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب> یکی از تأثیرگذارترین دعاها برای آرامش در بارداری است.

رژیم غذایی هفته

افزایش نیاز به غذا در دوران بارداری

در دوران بارداری نیاز به مواد غذایی بیشتر می‌شود ولی این نیاز در تمام مدت بارداری ثابت نیست در سه ماه اول بارداری لازم نیست غذای خیلی زیادی مصرف کنید.

بهترین راه برای اینکه در دوران بارداری و شیردهی بدانیم به اندازه غذا می خوریم یا نه. اندازه گیری وزن و دقت به تغییر وزن بدنمان است در صورتی که افزایش وزن ما با مقداری که بهورز یا مراقب بهداشتی تعیین کرده متناسب باشد مقدار غذای ما مناسب است اگر وزن گیری کمتر از این مقدار باشد غذای ما کم است و اگر وزن گیری ما خیلی بیشتر از مقدار تعیین شده باشد بدین معناست که بیشتر از نیاز غذا میخوریم

افزایش نیاز به غذا

وزن گیری نامناسب

وزن گیری کمتر از انتظار
اگر خانم های با وزن طبیعی بعد از هفته ۱۵ بارداری کمتر از یک کیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشند وزگیر ای آنها کمتر از حد انتظار است

اگر خانم های چاق بعد از هفته ۱۵ بارداری کمتر از نیم کیلو گرم در ماه افزایش وزن داشته باشند وزن گیری آن ها کمتر از حد انتظار است.

وزن گیری نامناسب
وزن گیری بیشتر از انتظار

اگر خانم های با وزن طبیعی بعد از هفته ۲۰ بارداری بیش از ۳ کیلوگرم در ماه افزایش وزن داشته باشند وزن گیری آنها بیش از حد انتظار است

اگر در طول بارداری در طی یک هفته بدن شما بیش از یک کیلوگرم افزایش یافت وزن گیری بیش از حد انتظار است. افزایش وزن بیشتر و کمتر از حد انتظار می تواند بر اثر تغذیه یا سایر عوامل و بیماری ها باشد و برای مادر و جنین خطرناک است.

وزن گیری بیشتر از انتظار


راهنمای افزایش وزن در دوران بارداری

مقدار مناسب افزایش وزن در دوران بارداری برای تمامی زنان یکسان نیست و زنانی که لاغر هستند نیاز به افزایش وزن بیشتری نسبت به زنان چاق دارند.

بهورز یا مراقب بهداشتی شما از روی وزن قبل از بارداری یا اول بارداری به شما خواهد گفت که در دوران بارداری چه مقدار باید به وزن شما اضافه شود. وزن گیری کمتر از مقدار توصیه شده یا وزن گیری بیشتر از مقدار توصیه شده هر دو برای سلامتی مادر و جنین خطرناک هستند.

راهنمای افزایش وزن در دوران بارداری


توصیه های تغذیه ای برای وزن گیری مناسب در دوران بارداری

همانطور که گفته شد وزن گیری مناسب در دوران بارداری یعنی افزایش وزن در حدی که برای سلامت مادر و جنین ضروری است نه بیشتر و نه کمتر از مقدار توصیه شده.

در مواردی که مادر اضافه وزن داشته یا چاق است و یا وزن گیری او بیشتر از مقدار مناسب است رعایت نکات زیر می تواند به تنظیم وزن کمک نماید.

 1. کاهش مصرف چربی ها
 2. کاهش مصرف مواد قندی و نشاسته ای
 3. افزایش مصرف مواد پروتئینی
 4. افزایش مصرف غذاهای حاوی فیبر مثل میوه و سبزی
 5. تحرک کافی از طریق پیاده روی منظم روزانه
راهنمای افزایش وزن در دوران بارداری

رشد جنین

 1. هفته 36 بارداری

  هفته ۳۶ بارداری

  باید به شما تبریک بگوییم اکنون که به هفته ۳۶ بارداری خود رسیده اید احتمالاً آرزو می کنید بارداری خاتمه یابد هرچند هنوز نسبت به زایمان تولد کودک و مادر شدن احساس ترس دارید کودک همه فضای داخل رحم را اشغال کرده است بنابراین به جای اینکه کل بدن را حرکت دهد مشت و لگد می زند اگر اکنون به دنیا بیاید احتمال زنده ماندن او کاملاً بالاست.

  با پایین رفتن سر کودک به داخل لگن قاعدتاً ترش کردن سوءهاضمه و تنگی نفس کاهش خواهد یافت مثانه شما تحت فشار است بنابراین تکرر ادرار بیشتری خواهید داشت اغلب در این مرحله غریزه لانه سازی مادر تقویت می شود ممکن است به قدری خود را پر انرژی احساس کنید که بخواهید همه کشورها و کمدهای خانه را به هم بریزید سعی کنید قدری خودتان را کنترل کنید خستگی مزمن ممکن است باعث ورم و فشار خون شما شود.

  در هفته ۳۶ بارداری آهنگ افزایش وزن کمی کندتر می شود. اگر کل افزایش وزن شما به طور نرمال پیش رفته باشد قاعدتاً به راحتی به وزن قبل از بارداری باز خواهید گشت کودک شما در این زمان حدود دو و نیم کیلوگرم وزن و ۴۶ سانتیمتر قد دارد.

  اگر برای نخستین بار است که بچه‌دار می‌شوید احتمالاً سر رو پایین آمده و در لگن قرار گرفته است و آماده تولد می باشد ناخن های نرم در سر انگشتان دست و پای او روییده است اگر پسر باشد بیضه هایش باید وارد کیسه بیضه شده باشد از حالا به بعد وزن کودک حدوداً روزی ۲۸ گرم افزایش خواهد یافت.

  چه باید کرد :

  برای جلوگیری از تورم قوزک پاها و واریسی شدن رگها هر وقت فرصت یافتید پاهایتان را بالا بگذارید از حالا به بعد هر هفته به درمانگاه یا مطب مراجعه نمایید اگر قرار است کودکتان را در بیمارستان خاصی به دنیا آورید حتماً سر کنید بازدیدی از اتاق زایمان و بخش نوزادان به عمل بیاورید.

  برای زمانی که در بیمارستان هستید و بازگشتتان مواد غذایی مورد نیاز را به اندازه کافی تهیه نموده و بسته بندی نمایید
  ساک نوزاد و وسایل مورد نیاز او را مرتب کنید مهم ترین نکته برداشتن مدارک شناسایی میباشد حتما مدارک شناسایی شامل شناسنامه وکارت ملی به همراه یک کپی از آنها را در دسترس بگذارید .

  در هفته‌های آخر احتمالاً زود به زود خسته می شوید ممکن است خوابتان به اندازه معمول خوب نباشد و نیز به دلیل وزن اضافی که با خود می کشید احساس خستگی و ناتوانی می کنید مهم است که در برابر این احساس مقاومت نکنید بلکه تا می توانید استراحت کنید و به خودتان آرامش دهید.

  انجام ورزش های بارداری که مخصوص هفته های آخر بارداری می باشد همین طور پیاده روی منظم به صورت روزانه به مدت نیم ساعت الی ۴۰ دقیقه می‌تواند هم به تغییر روحیه شما و هم به انجام زایمان بهتر کمک نماید.

 2. هفته 32 الی 36 بارداری

  هفته ۳۲ تا ۳۶ بارداری

  اکنون که به هفته ۳۲ بارداری رسیده اید باید استراحت بیشتری داشته باشید در این مرحله در زمان هایی احساس سنگینی زیادی می کنید و احتمالاً از حالت بارداری خود خسته اید. افزایش وزن شما در سه ماهه آخر بارداری بیشتر خواهد بود.

  در این سه ماه کودک شما به سرعت در حال رشد است بنابراین ماهانه یک و نیم تا دو کیلوگرم افزایش وزن برای شما کاملا طبیعی است وزن جنین شما به حدود ۱ و ۶ دهم کیلوگرم و قد او حدوداً ۴۰ و نیم سانتیمتر می باشد.

  اکنون ظاهر جنین بسیار شبیه زمان تولد اوست اما هنوز بدنش نیاز به پر شدن بیشتری دارد و اکنون می‌تواند تفاوت بین نور و تاریکی را تشخیص دهد. از آنجا که جای کمتری در رحم وجود دارد و احتمالاً تا کنون سرش به سمت پایین چرخیده است تا آماده به دنیا آمدن شود حرکات او با شدت کمتری در رحم انجام میشود.

  چه باید کرد :

  در وسط روز یک تا دو ساعت پاهایتان را بالا بگذارید و استراحت کنید اگر در خوابیدن مشکل دارید قبل از رفتن به رختخواب تمرینات آرام بخش را انجام دهید سعی کنید حتماً به پهلو بخوابید یک پایتان را خم کنید و زیر آن بالش بگذارید.اگر نمی توانید خوب بخوابید نگران نشوید زیرا در این مرحله از بارداری بی‌خوابی نسبتاً طبیعی است .

  تمرین های عضلات کف لگن را به طور منظم و مرتب انجام دهید این امر خصوصاً اگر مشکل نشت ادرار داشته باشید اهمیت دارد در نظر داشته باشید در ماههای آخر بارداری به دلیل افزایش فشار رحم بر روی مثانه ممکن است که گاهی نشت ادرار داشته باشید.

  آزمایشهای خون مرحله دوم در بارداری را باید در این ماه انجام دهید این آزمایشات به شما کمک می‌کند در صورتی که مشکل کم خونی ، افزایش قند خون داشته باشید پیش از بروز خطر جدی برای سلامت شما و جنین پیشگیری به عمل آید.

  مادران در این ماه ها معمولاً تمایل زیادی به خرید وسایل مورد نیاز برای کودک دارند توجه داشته باشید که پیاده روی ها و ایستادن های طولانی می تواند به سلامت بارداری شما آسیب برساند.

  توجه داشته باشید که پیاده روی در این سنین بارداری باید جزو برنامه روزانه شما قرار بگیرد مدت پیاده روی می تواند بین نیم الی یک ساعت باشد.

  آنچه حائز اهمیت است این است که پیاده روی باید در مکان و فضای مناسب و با لباس مناسب صورت گیرد پیاده روی طولانی در هوای گرم، شیب های تند و با کفش و لباس نامناسب می‌تواند به سلامت بارداری شما آسیب برساند.

 3. هفته 28 الی 32 بارداری

  هفته ۲۸ تا ۳۲ بارداری

  اکنون فقط ۳ ماه تا پایان بارداری شما باقی مانده است و به سرمنزل مقصود نزدیک می شوید کم کم احساس می کنید سنگین و شاید فراموشکار شده اید در ماه های آخر بدن کودک چربی ذخیره می‌کند بسیار فعال است و حرکات او کمی شدیدتر می شود اگر هم اکنون به دنیا بیاید در صورت مراقبت‌های ویژه زنده خواهد ماند.

  عمده وزن گیری شما در سه ماهه آخر بارداری است حدود ۴۰ درصد از کل افزایش وزن شما در دوران بارداری در این سه ماه اتفاق می‌افتد وزن جنین شما ۹۰۰ گرم الی یه کیلوگرم و قد ۲۳۷ سانتی متر می‌شود پوست قرمز و چین خورده است اما چربی شروع به جمع شدن در زیر آن کرده است.

  تحولات چشمگیری در بخشی از مغز که به تفکر مربوط است صورت گرفته است و این قسمت در حال بزرگتر و پیچیده تر شدن است جنین ۷ ماهه می‌تواند درد حس کند و همانند جنین کامل ۹ ماه واکنش نشان دهد.

  پرزهای چشایی کودک بیشتر از زمان تولد است بنابراین او حس چشایی قوی دارد ریه های او هنوز کامل بلوغ نیافته است و باید ماده‌ای به نام سورفاکتانت را بسازد که مانع از روی هم خوابیدن اجزا ریه در هر بار تنفس می شود.
  همسرتان اگر دستش را روی شکم شما بگذارد می‌تواند حرکت کودک را حس کند و ممکن است حتی شکل پا یا باسن کودک را هنگام لگد زدن و چرخیدن او احساس نماید.

  چه باید کرد :

  سعی کنید تا حد ممکن در طول روز استراحت کافی داشته باشید و شب ها زود به بستر بروید اگر هنوز سر کار می‌روید در ساعت ناهار پاهای تان را بالا بگذارید و وقتی به منزل آمدید استراحت کنید.
  از حالا تا هفته سی و ششم هر دو هفته یکبار برای مراقبت های بارداری به درمانگاه یا مطب مراجعه کنید .

  به طور منظم در کلاس های بارداری و آمادگی برای زایمان خود شرکت نمایید. در این هفته ها می توانید با همسرتان در کلاسی که مختص آموزش به همسران جهت مهارتهای فرزند پروری و آموزش‌هایی برای بارداری آسان و زایمان راحت می باشد شرکت نمایید.

  در دوران بارداری معمولاً زن احساس گرمای بیشتری می کند بنابراین به دنبال لباس های سبک و گشاد از جنس نخی یا دیگر الیاف طبیعی باشید از پوشیدن لباس هایی که کمر آنها تنگ است و یا جریان خون را در پاها محدود می کند مانند جوراب های بلند و تنگ خودداری کنید. حتما کفش های راحت و پاشنه کوتاه بپوشید هرچند بهتر است از کفش های کاملاً بدون پاشنه نیز احتراز کنید.

  از لباس هایی استفاده کنید که قسمت سینه آنها به حد کافی گشاد باشد زیرا سینه های شما روز به روز بزرگتر می شود. لباس های ساده ظاهری راحت و غیر رسمی به شما می دهد و پوشیدن آنها نیز آسان است. لباس های انتخاب کنید که زیبا و راحت باشند و نظافت و اتو‌کشیدن آنها نیز آسان باشد.

 4. هفته 24 الی 28 بارداری

  هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری

  پلکهای کودک هنوز بسته اند اما تا هفته ۲۸ باز می شوند و احتمالاً می‌تواند ببیند و چشمهایش را باز و بسته کند و می تواند صدای شما را بشنود و اگر خواب باشد شاید از صدای بلند موسیقی بیدار شود ممکن است انواع خاصی از موسیقی را ترجیح دهد و با حرکات خود این امر را نشان دهد با شنیدن صدا های ناگهانی تکان میخورد. اخم میکند چشم ها را به اطراف برمی‌گرداند لبهایش را غنچه می‌کند و دهانش را باز و بسته می کند کودک توسط جفت تغذیه می شود و توسط مایع گرم آمنیوتیک حفاظت می‌گردد این مایع دمای بدن کودک را تنظیم می کند و او را در قبال عفونت و ضربه های ناگهانی محافظت می نماید کودک لگد و مشت می‌زند و گاهی نیز پشتک و وارو می زند و می تواند دست هایش را مشت کند.

  جنین در مواقع غیر قابل پیش بینی می خوابد و بیدار می شود گاهی بیشترین فعالیت را وقتی که شما سعی دارید بخوابید انجام می دهد. او شست خود را میمکد و آب گرمی که او را احاطه کرده است می بلعد و به صورت ادرار آن را از بدن خود دفع می‌کند گاهی زیاد از این مایه می نوشد و به سکسکه می افتد او با سینه هاش حرکات تنفسی را انجام می‌دهد هرچند ریه‌های او پر از مایعی است که او را احاطه نموده است به این ترتیب برای زندگی در خارج رحم تمرین می‌کند.

  پرزهای چشایی او در حال تشکیل است و تا هفته ۲۸ می‌تواند در قبال طعم های شیرین ترش شور و تلخ واکنش نشان بدهد.

  چه باید کرد:

  در طول روز تا جای ممکن پاهایتان را بالا قرار دهید
  هیچگاه بیشتر از ۴۵ دقیقه در یک وضعیت نمانید مرتب وضعیت خود را تغییر دهید به ورزش ملایم ادامه دهید اما آنچه مهم است نظم در تمرینات می باشد
  تمرینات آرام بخش و تنفسی را انجام دهید

 5. هفته 20 الی 24 بارداری

  هفته ۲۰ تا ۲۴ بارداری

  معمولاً احساس خوبی از ظاهر خود خواهید داشت اگر تاکنون افزایش وزن خیلی سریع نداشته‌اید. احتمالاً در این ماه افزایش وزن خواهید داشت از این به بعد باردار بودن شما کم کم به طور کامل نمایان میشود. از حالا به بعد تا پایان بارداری احتمالاً با لباس های گشاد و راحت تر خواهید بود.

  ممکن است دچار مشکل افزایش تعریق بدن شوید زیرا احساس گرمای بیشتری می کنید سعی کنید آب زیاد بنوشید و از پوشیدن لباس های تهیه شده با الیاف مصنوعی خودداری کنید.

  در حدود هفته ۲۴احتمالاً افزایش وزن با آهنگ حدود نیم کیلوگرم در هفته ادامه می‌یابد هرچند اگر هنگام آغاز بارداری کمبود وزن داشته‌اید شاید سرعت و افزایش وزن شما بیشتر شود. وزن جنین در این هفته ۲۴ حدود ۵۷۰گرم وقد او حدود ۳۳ سانتی متر میباشد.

  هنوز چربی در بدن کودک ایجاد نشده است بنابراین هنوز لاغر و استخوانی به نظر می رسد غدد عرق در پوست در حال تشکیل شدن است عضلات دست و پا کاملا شکل گرفته اند و کودک مرتب آنها را امتحان میکند.

  او گاهی فعالیت شدید از خود نشان می دهد که در این زمان ها حرکت او را حس می کنید و گاهی نیز آرام است ممکن است سرفه و سکسکه کند سکسکه‌های او را احتمالاً به صورت تکان های ناگهانی حس می کنید.

 6. هفته 12 الی 16 بارداری

  هفته دوازدهم تا شانزدهم

  شما اکنون وارد سه ماهه دوم بارداری خود شده اید و قاعدتاً احساس سلامتی و انرژی فراوان می کنید از این پس کمکم بارداری شما آشکار می شود کودک شما شکل گرفته و از هفته ۱۴ به بعد توسط جفت تغذیه می شود در هفته های پیش رو بیشتر رشد کرده و بلوغ پیدا می کند تا آماده زندگی مستقل شود در ماه چهارم ابروها مژه ها در حال رشد هستند و موهای نرمی روی صورت و بدن کودک وجود دارد پوست از شدت نازکی شفاف است و رگ های خونی زیر پوست به راحتی قابل رویت است


  مفاصل دست و پا شکل گرفته است استخوان ها سخت در حال تشکیل شدن هستند اعضای جنسی او به اندازه کافی تکامل یافته تا جنسیت مشخص باشد ولی تعیین دقیق جنسیت ممکن است در این زمان از طریق سونوگرافی میسر نباشد ن با سینه هاش حرکات تنفسی را انجام می‌دهد و می‌تواند شست خود را بمکد و با شدت به اطراف حرکت می کند اما احتمالاً هنوز نمی توانید وجود او را حس کنید قلب او با حدود دو برابر سرعت قلب شما می تپد و احتمالاً پس از حدود هفته ۱۲ الی ۱۴ با کمک ماما یا پزشک خود میتوانید با استفاده از دستگاه سونیک صدای قلب او را بشنوید

  تغییرات شما:

  قاعدتاً حال شما نسبت به گذشته بهتر است روز به روز بیشتر احساس هیجان و خوشی می کنید ممکن است نواحی از پوست شما تیره شود که به علت تجمع زیاد ملانین زیر پوست است این تغییرات به فاصله چند هفته پس از زایمان از بین می رود همراه با رشد کودک و کاهش تهوع رشته های شما نیز زیاد می شود احتمالاً لباسهایتان برایتان تنگ خواهد شد

  در سه ماهه دوم بارداری احتمالاً ۵ تا ۷ کیلو گرم یعنی ۵۰ یا ۶۰ درصد کل افزایش وزن بارداری را خواهید داشت و بدین ترتیب هر ماه تقریبا ۷۰۰ گرم الی یک کیلوگرم به وزن شما اضافه خواهد شد

  چه باید کرد:

  اگر سیگار یا الکل را هنوز ترک نکرده اید حتماً این کار را انجام دهید از همسرتان نیز بخواهید که سیگار را ترک کند از افزایش اشتهای خود به عنوان بهانه‌ای برای خوردن غذاهای نامناسب استفاده نکنید قسمت تغذیه بارداری و غذاهای سالم مراجعه نمایید پس از مشورت با ماما یا پزشک شروع به مصرف قرص آهن کنید به یاد داشته باشید اولین مرحله آزمایش غربالگری شما اواخر سه ماهه اول یا اوایل سه ماهه دوم و مرحله دوم نیز حدوداً ۱۸ هفتگی بارداری شما می باشد به قسمت غربالگری رجوع کنید.

  شما و همسرتان قطعاً احساسات متغیری درباره بارداری خواهید داشت بنابراین اگر گاهی احساس خوشی و گاهی افسردگی می کنید متعجب نشوید بهتر است برای رسیدن به دیدگاه مشترک و درک متقابل از بایدها و نبایدها در بارداری در کلاس های مخصوص که مادر و پدر مشترکا شرکت می کنند ثبت نام کنید این کلاس ها اضطراب شما را نسبت به سلامت جنین و زایمان برطرف نموده و با اطلاعات صحیح می توانید اعتماد و کنترل بیشتری نسبت به تغییرات شرایط خود داشته باشید.
  سه ماهه دوم بارداری با تغییرات خوشایندی برای شما همراه می باشد غالباً این ماه ها بهترین ماه های بارداری شماست.

 7. هفته 12 بارداری

  هفته دوازدهم

  اکنون کودک شما شباهت بسیار زیادی به انسان یافته است هرچند سر نسبت به بدن بزرگ است دست ها و پاها شکل گرفته اند عمدتاً ناراحتی هایی که از اوایل بارداری احساس می‌کردید شروع به رنگ باختن می‌کند این تغییرات شگرف باعث افزایش طولی زیاد در جنین شده به طوری که در ۱۲ هفتگی طول جنین حدود شش و نیم سانتیمتر با وزنی حدود ۱۸ گرم خواهد بود تا هفته ۱۲ همه اعضای داخلی بدن کودک شما شکل گرفته است و بیشتر آنها کار می کنند بنابراین احتمال آسیب دیدن او از عفونت ها و داروها بسیار کمتر می شود رگهای کودک شکل گرفته است و روی چشمها را پوشانده لاله گوش شکل‌گرفته انگشتان دست و پا قابل تشخیص است و ناخن های بسیار ظریفی در نوک انگشتان مشاهده می شود می تواند با حرکت دادن عضلات اخم کند لبانش را غنچه کند و باز و بسته نماید حتی میتواند مایع پیرامون خود را بمکد

  تغییرات شما:

  اگر قبلا احساس تهوع یا دل بهم خوردگی صبحگاهی داشتید از این پس قاعدتاً کمتر می‌شود احتمالاً تکرر ادرار کمتری خواهید داشت ممکن است هنوز به دلیل تغییرات هورمونی تحریک پذیر و زود رنج باشید ممکن است دچار مشکل یبوست شوید زیرا معمولاً حرکات روده در دوران بارداری کم میشود

  افزایش وزن:

  شما در ۳ ماهه نخست بارداری اگر دچار مشکل استفراغ نشده اید ممکن است حدود ۱۰ درصد افزایش وزن کل دوران بارداری را به دست آورده باشید کل افزایش وزن در یک خانم باردار در هفته ۱۲ نهایتاً دو کیلوگرم می باشد

  چه باید کرد:

  اگر تاکنون جهت معاینه و ویزیت بارداری به ماما یا پزشک مراجعه ننموده اید اولین فرصت ممکن این کار را انجام دهید سعی کنید رژیم غذایی متنوع و متشکل از تمام سهم های غذایی داشته باشید با نوشیدن آب زیاد و گنجاندن غذاهای پر الیاف در رژیم غذایی خود از یبوست جلوگیری کنید و به قسمت تغذیه در بارداری مراجعه کنید در صورت تمایل در کلاسهای ورزشی بارداری ثبت نام کنید این کار باعث تعادل هورمونی و کاهش اضطراب و افزایش قوای جسمی و نشاط در شما شده و شانس ابتلا به دیابت و مسمومیت بارداری را کاهش میدهد برای اطلاعات بیشتر به قسمت ورزش هفته مراجعه کنید تحقیق کنید چه کلاس های دیگری برای دوران بارداری وجود دارد در ایران هشت جلسه کلاس آموزشی برای داشتن بارداری سالم، زایمان آسان، دوران‌نقاهت بدون مشکل و تعداد و شیردهی توسط وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تدوین شده است که در تمام مراکز مشاوره و خدمات مامایی دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت با پروتکل یکسان تدریس می شود( به قسمت کلاس‌های آموزشی مراجعه فرمایید)
  در اولین فرصت ممکن یک چکاپ دندانپزشکی داشته باشید
  در طول روز مدتی را به رسیدگی به وضعیت پوست مو و زیبایی خود اختصاص دهید سینه‌بند مناسبی تهیه کنید که وزن سینه های شما را به راحتی تحمل کند موسیقی های آرام بخش گوش دهید و با کودک خود ارتباط برقرار کنید

 8. هفته 8 بارداری

  هفته هشتم

  همه اعضای عمده داخلی بدن جنین تشکیل شده است هرچند شاید هنوز در محل نهایی خود قرار نداشته باشد صورت قابل تشخیص است نوک بینی شکل گرفته و پره‌های بینی تشکیل شده است دو طرف آرواره تشکیل شده و با اتصال به هم دهان را تشکیل داده است بخش های داخلی گوش ها که تعادل و شنوایی را به عهده دارند در حال شکل گیری است انگشتان دست و پا مشخص تر شده و شانه ها آرنج ها ران ها و زانوها قابل تشخیص است جنین حرکت زیادی داخل رحم دارد هرچند در این سن بارداری شما نمی توانید آن را حذف کنید افزایش چشمگیر سایز جنین آن را به حدود دو و نیم سانتی متر یعنی اندازه یک توت فرنگی رسانده است
  تغییرات تکاملی بدن جنین تا هفته ۱۲ به صورت سریع و چشمگیر ادامه دارد

 9. هفته 7 بارداری

  هفته هفتم

  صبر نسبتاً بزرگ به نظر می‌رسد و صورت در حال شکل گرفتن است اگر چه چشم ها در طرفین سر قرار دارد ولی پوشیده است رنگ دانه های سیاه را میتوان زیر پوست پوشاننده چشم دید دستها و پاها به راحتی قابل تشخیص است و شکاف هایی در انتهای آن که بعداً انگشت ها را تشکیل می‌دهد قلب شروع به جاری کردن خون در بدن جنین می کند و طرح کلی دستگاه عصبی تقریباً کامل میشود سلول های استخوانی شکل گرفته و جنین دارای ریه و روده می باشد در این هفته طول جنین به ۱،۳سانتی متر افزایش یافته به اندازه یک حبه انگور کوچک است.

 10. هفته 5 الی 6 بارداری

  هفته پنجم و ششم

  جنین در کیسه پر از مایع شناور است دارای مغزی ساده ستونی فقرات و دستگاه عصبی مرکزی است چهار حفره کم عمق روی سر ظاهر میشود که بعداً چشمها و گوشها را تشکیل خواهد داد معده و قفسه سینه در حال شکل گرفتن است قلب را می توان به صورت یک برآمدگی بزرگ جلوی قفسه سینه مشاهده کرد که تا قبل از هفته هشتم شروع به تپیدن می کند شبکه ای از رگ های خونی در حال شکل گرفتن است چهار جوانه کوچک شکل گرفته که بعدا تبدیل به دست و پاها میشود جنین در این سن تنها ۶ میلی متر طول دارد تمام این تکامل خارق‌العاده تنها در فضایی به شکل هسته سیب جای گرفته است.

 11. هفته 1 الی 4 بارداری

  هفته اول الی چهارم

  ۱-تخمک گذاری

  در هشت هفته نخست بارداری کودک که هنگام لقاح از یک سلول واحد تشکیل شده است به جنینی به طول دو و نیم سانتی متر تبدیل می‌شود که کم‌کم به انسان شبیه می شود. از لقاح تا هفته چهارم، این چهار هفته شامل چند مرحله می شود

  ۲-لقاح

  هنگام تماس جنسی مرد حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون اسپرم به داخل مهبل زن میریزد اسپرم ها بیرون می ریزند یا از بین میروند اما بعضی از آن ها در مخاط گردن رحم یا سرویکس که در حدود زمان تخمک‌گذاری رقیق و چسبناک شده شنا می کند و با عبور از رحم داخل لوله های رحمی میشود اگر تخمک ای موجود نباشد این اسپرم ها می توانند تا چهل و هشت ساعت در لوله رحم زنده بمانند اسپرم حامل ماده هستند که می‌توانند پوشش خارجی تخمک را حل کرده تا یکی از آنها بتوانند داخل تخمک شود با ورود اولین اسپرم دیگر هیچ اسپرمی وارد نخواهد شد اسپرم پس از ورود دوم خود را از دست داده و سپس سر شروع به متورم شدن می‌کند تا با تخمک ادغام شده و یک سلول واحد تشکیل دهد

  ۳-تقسیم سلولی

  تقریباً بلافاصله سلول مذکور شروع به تقسیم شدن می‌کنند و همراه با پایین آمدن در امتداد لوله رحمی به تقسیم خود ادامه می دهد و سلول های بیشتر و بیشتری تولید می‌کند و هر دلیل که این سلول تشکیل شده نتواند در امتداد دوره حرکت خود را به سمت رحم ادامه دهد در لوله رحمی باقی می‌ماند و حاملگی خارج از رحم را رقم می زند.

  ۴- رسیدن به رحم و لانه گزینی

  حدوداً در روز چهارم تخم به حفره رحمی می‌رسد در این موقع توده‌های گرد با حدود ۱۰۰ سلول است که مرکز آن پر از مایع میباشد اما هنوز با چشم غیر مسلح دیده نمی شود این توده مدتی به صورت شناور در حفره رحم باقی می ماند و تقریباً در پایان هفته سوم شروع به جا سازی خود در جداره نرم و ضخیم دیواره رحم می کند هنگامی که تخم محکم به جداره رحم متصل شود لقاح کامل میشود